ПРАВИЛА ПРИЙОМУ ДІТЕЙ ДО ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
Відповідно до ст. 34 Закони України «Про освіту», прийом дітей в дошкільні навчальні заклади проводиться за бажанням батьків. Згідно ст. 36 «Про дошкільну освіту», батьки мають право вибирати дошкільний навчальний заклад. У відповідності п. 6 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2003 р. № 305, прийом дітей в дошкільний учбовий заклад здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.
Лист Міністерства № 1/9-389 від 25.05.11 "Про дотримання порядку прийому дитини до дошкільного навчального закладу
Для прийому дітей до закладу дошкільної освіти потрібно надати такі документи:
1. Заява від батьків або осіб, які їх замінюють, на ім'я завідувача.
2. Свідоцтво про народження (копію).
3. Згода на збір та обробку персональних даних.
4. Копія рішення або посвідчення про пільги ( для пільгової категорії дітей)
5. Довідка 063/о ( довідка про проведення проф.щеплень)
Відповідно до спільного листа Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров'я України «Щодо вирішення окремих питань про зарахування до дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів дітей, у яких відсутні обов'язкові профілактичні щеплення» від 29.09.2014 № 1/9-500, № 04.01.16/28103 питання щодо відвідування навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується індивідуально лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу державної (комунальної) форми власності.
Збереження та зміцнення здоров'я дитини
З огляду на зазначене, співпраця батьків та нашого закладу спрямовується на збереження, зміцнення й відновлення фізичного, психічного і духовного здоров'я дітей, забезпечення їх своєчасного та повноцінного, гармонійного фізичного розвитку з перших років життя.
У фізичному розвитку дітей наш заклад орієнтується на об'єднання зусиль педагогів і сім'ї щодо охорони життя, збереження і зміцнення дитячого здоров'я, підвищення опорності організму негативним факторам зовнішнього середовища, формування у дітей системи уявлень про власний організм, здоровий спосіб життя, засоби ефективного впливу на стан здоров'я і фізичного розвитку, необхідного набору життєво важливих рухових умінь і навичок, фізичних якостей малят, а також для оптимізації рухової активності дошкільників у процесі організації їхньої життєдіяльності. Реалізація даної мети вирішується розв'язанням комплексу наступних завдань:
ОЗДОРОВЧІ ЗАВДАННЯ:
1. Охорона життя та зміцнення здоров'я дітей.
2. Формувати правильну поставу і розвивати всі групи м'язів.
3. Підвищувати рівень стійкості організму до впливу несприятливих факторів навколишнього середовища.
4. Спонукати дітей до самостійного використання добре знайомих видів і способів загартування вдома і в дитячому садку.
ОСВІТНІ ЗАВДАННЯ:
1. Формувати уявлення про своє тіло, про необхідність збереження свого здоров'я.
2. Опанування різновидів життєво необхідних рухів - ходьби, бігу, стрибків, лазіння.
3. Збільшувати запаси рухових навичок та вмінь за рахунок розучування спортивних вправ та ігор з елементами спорту.
4. Формування культурно-гігієнічних навичок.
5. Розширювати знання дітей про розмаїття фізичних і спортивних вправ.
ВИХОВНІ ЗАВДАННЯ:
1. Розвивати у дітей інтерес до різних видів рухової діяльності ( навчальної, ігрової, трудової і тощо).
2. Підвищувати рівень довільності дій дітей.
3. Розвивати у дітей наполегливість і витримку при досягненні мети, прагнення до якісного виконання рухів.
4. Розвивати доброзичливі відносини з однолітками в процесі спільної рухової діяльності.
5. Виховувати любов до спорту.
6. Формувати позитивні моральні та вольові риси характеру.
Сукупність організаційних форм роботи, які впроваджуються в освітній процес, становлять:
- заняття з фізичної культури (проводяться двічі на тиждень за загальним розкладом занять у приміщенні або на майданчику (в період з квітня до жовтня за належних погодних умов і під час прогулянок);
- фізкультурно-оздоровчі заходи (ранкова гімнастика, гімнастика після денного сну, фізкультхвилинки, загартовувані процедури);
- різні форми організації рухової активності у повсякденні (заняття фізичними вправами на прогулянках, фізкультурні свята та розваги, дитячий туризм, рухливі ігри, самостійна рухова діяльність, Дні та тижні здоров'я, індивідуальна робота з фізичного виховання).
При проведенні різних форм фізкультурно-оздоровчої роботи педагоги закладу дотримуються рекомендацій щодо їх тривалості, насиченості динамічним компонентом, враховують індивідуальні показники стану здоров'я, самопочуття дітей.
В садочку здійснюється комплекс оздоровчо - загартовуючих заходів: Традиційні:
- ходіння босоніж влітку;
- гігієнічні водні процедури;
- гімнастика пробудження;
- масаж рефлекторних зон стопи, використовуючи "доріжки здоров'я";
- вправи на формування правильної постави;
- гімнастика для очей;
- пальчикова гімнастика;
- масаж долоньок горіхами, каштанами;
- повітряні процедури;
- вітамінотерапія: вживання в їжу часнику, цибулі, фруктів, овочів.
Нетрадиційні:
- дихальна гімнастика;
- психокорекція (казкотерапія, сміхотерапія, психогімнастика).
Педагогами закладу велика увага приділяється валеологічній освіті дітей (прищеплення стійких культурно-гігієнічних навичок, навчання догляду за своїм тілом, навичкам надання елементарної допомоги, формування позитивного відношення до власної статі, розуміння відмінності, норм стосунків між хлопчиками та дівчатками, формування вміння визначати свій стан та самопочуття).
Як результат взаємодії закладу та сім'ї в питанні фізкультурно-оздоровчої роботи в закладі очікуємо зниження захворюваності, високі показники фізичного розвитку, сформованості певного рівня знань з валеологічної освіти, усвідомлення значення здорового способу життя.
Як вберегти дитину від інфекційних захворювань
Профілактичні щеплення
Профілактичні щеплення - медичні процедури, мета яких вироблення в організмі імунітету проти певних інфекційних захворювань
Профілактичні щеплення проводять згідно з наказом МОЗ України від 16.09.2011р. № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів». Щепленню підлягають усі новонароджені та діти, які не мають до цього протипоказань.
Туберкульоз є одним із найпоширеніших інфекційних захворювань у світі. Воно передається через хвору людину чи тварину, які виділяють збудник з харкотинням, сечею, калом, слиною, молоком або сльозами. Туберкульоз уражає людей з послабленою імунною системою. До такої категорії людей, відносяться і новонароджені. Вакцинація від туберкульозу проводиться БЦЖ - вакциною на 3-5-ту добу життя дитини. Для вакцинації недоношених дітей з масою тіла ~ 2000г. застосовується вакцина із зменшеним вмістом антигену БЦЖ-М. Діти, які не були щеплені в пологовому будинку підлягають обов'язковій вакцинації БЦЖ в поліклініці до 2-х місячного віку. Після 2-х місячного віку, перед введенням вакцини - БЦЖ, дитині слід провести пробу Манту. Щеплення проводиться при негативному результаті проби.
Проба Манту застосовується систематично раз на рік, для всіх дітей з 12-ти місячного віку з метою раннього виявлення туберкульозу.
Гепатит В - інфекційне захворювання організму, з переважним ураженням печінки та її тяжкими ускладненнями, як цироз та рак печінки. Передається через інфіковану кров від матері до дитини, материнське молоко, слину, сльози, піт, лімфу, вагінальні виділення, сперму, ножиці, манікюрні та педікюрні набори, зубні щітки, соски та інше. Щоб уберегти себе і своїх дітей від зараження, важливим засобом профілактики є щеплення, яке можна розпочати в будь якому віці, двічі з інтервалом у 1 місяць і третє через 5 місяців.
Дифтерія - гостре інфекційне захворювання, що схильне до епідемічного поширення з повітряно-крапельним механізмом передачі.
Збудник дифтерії виділяє токсин, який руйнує оболонку нервових волокон, пошкоджує еритроцити, та зупиняє клітинне дихання. Тому перебіг інфекції дуже тяжкий з ураженням дихальної, нервової, серцево-судинної систем, нирок та наднирників. Утворюються нальоти на мигдаликах, які швидко перетворюються в щільнні та міцно фіксовані фибринозні плівки, характерна тенденція до їх поширення, прогресує набряк мигдаликів, м'яких тканин рото глотки, підшкірної клітковини.
Не менш небезпечним захворюванням для дітей є кашлюк, його збудник поширюється при кашлі та чиханні. Кашлюк викликає довготривалі напади кашлю, може викликати зупинку дихання, ушкодження мозку та призвести до смерті. До 80% захворювань припадає на дітей, віком до 5 років. Чим менший вік дитини, тим важчий перебіг захворювання.
Граючись на подвір'ї, на дитячому майданчику, купаючись в річці, діти можуть отримати травму, це є прямою загрозою інфікування правцем. Правець - інфекційне захворювання, яке проявляється судомами жувальної мускулатури, коли дитині важко відкривати рот, відмічається біль при прийомі їжі та розмові. Судоми швидко розповсюджуються на м'язи обличчя, шиї, спини, живота, рук, ніг, вражають дихальну мускулатуру, що веде до асфіксії та смерті. У новонароджених правець виникає при занесенні збудника через пуповинну рану.
Щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюку проводиться за віком: І-ше щеплення у 3 місяці, ІІ-ге щеплення - у 4 місяці, ІІІ-тє щеплення - у 5 місяців, та ІV-те щеплення - у 18 місяців. Інтервал між І-им, ІІ-им, ІІІ-ім щепленням становить 1 місяць, інтервал між ІІІ-ім і ІV-им щепленням повинен становити 12 місяців. Для вакцинації дітей використовують вакцину як з ацелюлярним (АаКДП) так і цільноклітинним (АКДП) коклюшним компонентом.
Поліомієліт - інфекційне захворювання, на яке найчастіше хворіють діти до 3-х років, але від нього не застраховані навіть дорослі. Воно починається гостро, з підвищення температури тіла, через деякий час розвивається в'ялий параліч, який має завжди незворотній процес. Єдиним засобом захисту є вакцинація.
Для профілактики поліомієліту застосовують для перших двох щеплень в 3 та 4 місяці інактивовану вакцину (І ПВ). Для ІІІ щеплення поліомієліту (5 місяців) та ІV-го (18 місяців) застосовується оральна жива вакцина (ОПВ) за відсутності протипоказань. Якщо за станом здоров'я дітям протипоказано введення оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ) щеплення проводять виключно (І ПВ) вакциною. Вакцинація (І ПВ) може бути застосована для 3-4 щеплення, як окремо так і в складі комбінованих вакцин.
Дуже небезпечною для дітей до 5 років є гемофільна (ХІБ) інфекція. Вона є причиною гострих респіраторних захворювань, тяжких запалень легень, гнійних менінгітів, отитів, які мають важкий перебіг і ведуть до інвалідності або летальності. ХІБ-інфекція діагностується та лікується дуже складно. Єдиним засобом профілактики гемофільної інфекції є вакцинація, яка може проводитись моновакцинами та комбінованими вакцинами, що містять ХІБ-компонент. Щеплення слід проводити в 3, 4 та 18 місяців разом з вакцинами АКДП та поліомієліту.
Проти кору, епід. паротиту, краснухи щеплення проводять в 12 місяців.
Кір, епідемічний паротит - інфекційні хвороби, які небезпечні своїми ускладненнями, а саме: коровий ларингіт (втрата голосу), корова пневмонія, отит (втрата слуху). Дуже небезпечне ускладнення, яке веде до інвалідності або смерті - коровий енцефаліт.
Свинка (епідемічний паротит) - захворювання, що дає ускладнення з боку центральної нервової системи, запалення головного та спинного мозку (менінгіти), статевих органів: у хлопчиків - орхіти, що стають причиною безпліддя, та запалення підшлункової залози, що часто є причиною виникнення цукрового діабету.
Червінка (краснуха) дуже небезпечна для вагітних, які захворіли в перші 3 місяці вагітності. Такі жінки можуть народити дитину з тяжкими вродженими вадами розвитку: вродженими вадами серця, нирок, глухота, сліпота.
Недостатнє охоплення щепленням, порушення графіку імунізації, несвоєчасна вакцинація у дітей в епідемічних вогнищах, приводить до розповсюдження вище згаданих інфекційних захворювань. Головне завдання імунізації - створення колективного імунітету, тобто щеплених дітей повинно бути 98%, то тоді можна говорити про імунний прошарок (захист) від інфекцій, або груповий імунітет.
Тривалість вироблення імунітету від інфекційних захворювань враховується при встановленні термінів повторного щеплення - ревакцинації. Щоб забезпечити досить високий імунітет, що оберігає від зараження, щеплення необхідно систематично проводити через певні інтервали часу.
При порушенні календаря щеплення, для вирішення індивідуального календаря щеплень, батькам дітей слід звернутися до дільничного педіатра чи лікаря-імунолога.
Щеплення не лише захищає від зараження, але також є істинним чинником в протиепідемічній боротьбі з інфекційними захворюваннями!!!
Санітарно-гігієнічне виховання
Що таке кишкові інфекції?
Кишкова інфекція - це захворювання, викликане хвороботворними вірусами або бактеріями (дизентерійною паличкою, сальмонелою, стафілококом, паличкою черевного тифу, вібріоном холери тощо), які вражають слизову шлунково-кишкового тракту. Потрапивши в організм людини, вони активно розмножуються і створюють хаос у шлунково-кишковому тракті: порушується процес травлення, запалюється слизова кишківника, виникає інтоксикація організму.
Кишкові інфекції передаються через споживання зараженої їжі, вживання зараженої води, під час купання у забруднених водоймах, через брудні руки і предмети побуту.
Шість простих правил, які врятують від отруєння
1. Дружіть з водою.
Особистої гігієни та чистоти слід дотримуватися завжди, а влітку особливо, бо навіть знехтувавши цим правилом один раз, можна вкласти на лікарняне ліжко всю родину. Тож у спеку якомога частіше треба мити руки з милом, і не лише долоні, а й між пальцями. Коли нема води, виручать вологі серветки, які завжди мають бути у сумочці.
2.Не вживайте ягоди, фрукти, овочі, що почали псуватися. Овочі, фрукти перед споживанням слід мити під проточною водою й обдавати окропом. І мити їх стільки, скільки одна людина чи родина може з'їсти за столом. Якщо помітили, що фрукти чи овочі почали псуватися, не роздумуючи викиньте. Видалення ураженої ділянки нічого не дасть, бо токсини вже поширилися на весь фрукт чи овоч. Якщо ягоди почали псуватися, відразу їх у смітник
3. Комахам і мухам оголосіть «війну» Улітку їх надто багато і «воювати» з ними складно. Простіше не дати їм доступу до продуктів харчування. Овочі, фрукти, інші продукти харчування, які залишаєте на столі, завжди мають бути прикриті тарілкою, рушником.
4. Не пийте води з незнайомих джерел і сирого молока. Коли виїжджаєте на природу, беріть з собою бутильовану воду. І не лише для пиття, а й для миття рук, посуду. Пити воду з незнайомих джерел і мити в ній руки, посуд не можна.
Гостюючи у селі, не пийте сирого молока, навіть від її улюбленої корови. Молоко обов'язково треба кип'ятити, а кисле використовувати для приготування страв, які проходять теплову обробку.
5. М'ясо для шашлика краще готувати самому. Коли плануєте на природі посмажити шашлик, м'ясо для нього краще приготувати самому, а не купувати у магазині. Для нарізання м'яса має бути окрема дощечка. На ній не можна нарізати овочі та фрукти, для них має бути інша дощечка.
Під час приготування шашлика слід стежити за тим, аби кожен шматок добре просмажився.
Страви, такі, як: холодець, заливні, риба, язик тощо, влітку краще не готувати, бо вони швидко псуються. Їх приготування відкладіть на осінь, зиму.
6. Не вживайте випічку із кремами. Якщо любите кавувати з випічкою, то від тістечка з кремом чи торта краще відмовитися. Пляцок з чорницею, яблуками, сливами - саме те, що треба.
Якщо у всьому дотримуватися чистоти, відповідних правил зберігання продуктів і технології приготування їжі, то харчових отруєнь можна уникнути.
Коли викликати «швидку»
Якщо у рідних, знайомих зі здоров'ям виникли будь-які проблеми, то завжди потрібно консультуватися з сімейним лікарем і не лікуватися самотужки чи за порадою сусідів, подруг, колег. У неважких випадках консультацію можна отримати по телефону і лікар, вислухавши скарги, скаже: викликати «швидку» чи ні.
Та якщо є пронос, відчуваєте слабкість, запаморочення, підвищилася температура тіла, є нудота, блювота, біль у животі - не зволікайте, не чекайте, що минеться, особливо, коли ці симптоми є у дітей, а викликайте лікаря чи «швидку».
Ніколи не призначайте самі собі антибіотики чи антибактеріальні препарати, бо неконтрольоване їх вживання призводить до того, що в кишківнику гинуть не лише збудники хвороби, а й корисні бактерії й у хворого може виникнути дисбактеріоз, що дуже складно піддається лікуванню.
Що таке коронавірус та коронавірусна інфекція?
Коронавірус - це родина вірусів, що станом на січень 2020 року налічує 39 видів. Коронавірус містить позитивну одноланцюгову РНК, а оболонка вірусу під мікроскопом має вигляд корони - звідси й назва родини. Коронавірус викливає коронавірусну інфекцію.
Коронавірусні інфекції проявляються як звичайна гостра респіраторна інфекція (ГРВІ), так і діареєю (проносом) та утрудненим диханням (дихальна недостатність), що характерні для так званого «близькосхідного респіраторного синдрому (MERS-CoV)», а також можуть бути причиною важкої пневмонії (запаплення легенів) при тяжкому гострому респіраторному синдромі SARS-CoV.
Як передається коронавірус?
Відомо, що коронавіруси присутні в ареалі тварин, деякі з них мутували і стали заразними для людини. Відповідно, коронавірусна інфекція є зооантропонозом, тобто можливе зараження від тварини та від людини.
Отже, імовірна передача коронавірусу від тварини до людини та поміж людьми:
- при контакті з хворим на коронавірусну інфекцію - через краплі його слини;
- при безпосередньому контакті із зараженими тваринами - через немиті руки;
- при вживанні сирих або недостатньо термічно оброблених м'ясних і рибних продуктів, яєць - якщо ці тварини чи птахи були уражені коронавірусом.
Оскільки новий китайський коронавірус ще перебуває у процесі дослідження, ученими достеменно ще не виділено всіх тварин групи ризику. Проте вже зрозуміло, що значно більшу епідеміологічну небезпеку становить поширення вірусу саме від людини до людини - через респіраторний (дихальні шляхи) механізм передачі.
Бережіть себе та будьте здорові!!!
Організація харчування дітей у дошкільному навчальному закладі здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» (із змінами) від 22 листопада 2004 р. № 1591, Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затвердженого спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України від 1 червня 2005 р. № 242/329, Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров'я України від 17 квітня 2006 р. № 298/227 (із змінами відповідно до наказу МОН молоді та спорту України від 26.02.2013 р. № 202/165), інших чинних санітарних норм та правил.
Відповідно до штатного розпису дошкільний навчальний заклад укомплектовано працівниками, які забезпечують організацію харчування.
У закладі встановлено доцільний трьох разовий режим харчування, наявні меню-вивіски, графіки видачі їжі (затверджені завідувачем). Призначені відповідальні особи за організацію харчування та відповідальна особа за зняття проби з готових страв.
Відповідно до вимог організовано питний режим.
Ведеться контроль за дотриманням правил організації харчування з боку медперсоналу та адміністрації.
У дошкільному закладі наявні картотеки страв, орієнтовні двотижневі, сезонні меню, затверджені СЕС, щоденні меню-розкладки, котрі відповідають картотекам страв.
Дошкільний навчальний заклад забезпечений проточною холодною та гарячою водою. Технологічне та холодильне обладнання знаходиться в робочому стані, є необхідна кількість посуду, котрий промаркований і використовується за призначенням.
В закладі наявний весь набір продуктів (в асортименті крупи, цукор, борошно, масло вершкове, овочі, риба, м'ясні та молочні продукти, соки тощо).
Всі продукти харчування, що надходять, відповідають вимогам державних стандартів, супроводжуються документами, що засвідчують їх якість. В закладі створена бракеражна комісія.
Зберігаються продукти в спеціально обладнаній коморі, овочесховищі, холодильниках, де забезпечено дотримання санітарних норм, в тому числі товарне сусідство, температурний режим тощо. Дані про безпечність якості продуктів та термін їх реалізації систематично фіксується в Журналі бракеражу сирої продукції. Облік продовольчої сировини фіксується в Книзі складського обліку продуктів.
Вихователі та помічники вихователів дошкільного навчального закладу беруть активну участь в організації харчування дітей, формують у них культуру харчування та розуміння значення прийому їжі для нормального функціонування організму. Дітей привчають сідати за стіл охайними, з чистими руками, сидіти за столом правильно та користуватись столовим приладдям (столовою, чайною ложками та виделкою). Дітей середньої та старшої груп навчають чергувати: сервірувати столи, збирати використаний посуд, використовувати санітарний одяг.
Правильно організоване, поживне, багате на вітаміни харчування - добрий засіб зміцнення організму дитини. І саме за самопочуттям малят, їх фізичним станом, індексом здоров'я оцінюємо ефективність своєї роботи.
Особиста гігієна дошкільнят та дітей молодшого віку
Особиста гігієна дітей дошкільного та молодшого шкільного віку має величезне значення для їх нормального здоров'я та розвитку. Ті , хто вважають , що привчання дітей навичкам особистої гігієни є компетенцією медичних працівників , глибоко помиляються.
Навчання дітей дошкільного та молодшого шкільного віку правилам особистої гігієни є одним з першочергових завдань усіх батьків . Ці навички має набути кожна дитина шляхом навіювання і систематичного виховання з боку батьків.
До особистої гігієни дітей відноситься щоденний комплекс спеціальних процедур по догляду за тілом з метою утримання її в чистоті. Крім цього , виконання правил особистої гігієни допомагає проводити профілактику різних захворювань.
Виконувати правила особистої гігієни необхідно починати з самого ранку. Вранці всі діти повинні вмиватися , при цьому мити обличчя , руки , шию , вуха. До того ж, умивання необхідно проводити ввечері , а також після приходу з вулиці. Перед вмиванням необхідно ретельно вимити руки з милом , а потім вже чистими руками мити обличчя, шию і вуха. Після того , як дитина вмилася , її необхідно навчити насухо витирати обличчя і руки чистим рушником. Рушник має бути індивідуальним для кожного малюка.
Для того , щоб перевірити , чи якісно вмилася дитина , треба поглянути на рушник і якщо рушник, після того як їм витиралися, залишається чистим, значить, дитина вмилася добре.
Чотирирічна дитина повинна вміти вмиватися самостійно. У шести або семирічному віці дитина повинна крім вмивання навчитися обтиратися до пояса. Після вмивання необхідно допомогти їй гарненько розтертися рушником до відчуття приємної теплоти .
Дуже важливо прищепити малюкові навичку мити ноги перед сном. Важливість цього заходу полягає в тому , що на ногах особливо сильно потіє шкіра і накопичується бруд. У тому випадку, якщо дитина буде рідко мити ноги або носити брудні шкарпетки, це загрожує появою попрілостей і потертостей, а також виникненням грибкових хвороб.
Не менш важливо навчити дитину правилу, відповідно до якого не можна надягати або міряти чуже взуття . Відвідуючи басейн , лазню або перебуваючи на пляжі, дитина повинна бути взута у спеціальні гумові тапочки .
Крім гігієни , водних процедур вранці і ввечері перед сном виконують також загартовування. Крім цього, такі процедури тренують нервову систему і сприяють швидкому засипанню ввечері.
Дитині дошкільного та молодшого шкільного віку рекомендується приймати ванну не рідше, ніж раз на два дні, а волосся мити не рідше, ніж раз на тиждень. Після купання необхідно ретельно витерти тіло і одягнути чисту білизну.
Окрему увагу потрібно приділити зачісці дитини: хлопчики повинні регулярно стригти волосся, а дівчатка повинні носити зібране волосся, яке не лізе в очі.
Не менш важливо стежити за чистотою нігтів на руках і ногах. Підстригати нігті рекомендується не менше, ніж один раз на 2 тижні. Батькам необхідно завжди стежити за тим, щоб дитина не тягнула руки в рот і не гризла нігті.
Дитину з самого раннього віку необхідно навчити регулярно мити руки з милом, пояснивши при цьому , що руками вона бере різні предмети: олівці, ручки, книги, зошити, м'ячі, іграшки, гладить тварин, береться за дверні ручки, доторкається до різних предметів, на яких є багато мікробів і присутній бруд.
Всі діти дошкільного та молодшого шкільного віку повинні вміти самостійно чистити зуби. Також двічі на рік кожну дитину необхідно привести на огляд до стоматолога, для того, щоб вчасно уникнути проблем із зубами і зберегти їх здоровими. Дитину необхідно привчити чистити зуби вранці і ввечері, а після кожного прийому їжі полоскати рот кип'яченою водою, для того, щоб на зубах не скупчувалися залишки їжі.
Крім цього, дуже важливо навчити дитину користуватися носовою хусткою. Дитина дошкільного та молодшого шкільного віку повинна знати , що оскільки при кашлі або чханні з носоглотки виділяється велика кількість мікробів , то при цьому необхідно прикривати рот і ніс носовою хусткою. Обов'язково потрібно стежити за чистотою такої хустки.
Завжди пам'ятайте про те, що тільки при щоденному і регулярному гігієнічному вихованні і контролі з боку батьків можна домогтися формування і закріплення у дитини вміння дотримуватися правил особистої гігієни.